logo zok

UWAGA! Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce Czytaj więcej…

Zrozumiałem
wtorek, 21 września 2021 12:38

spotKANIE inteGRAcyjne przy Spichlerzu Gropiusa

26 września 2021 | niedziela | 15.00 – 18.00
Fundacja Warsaw Bauhaus, nowy Opiekun Spichlerza Waltera Gropiusa w Jankowie koło Drawska Pomorskiego, zaprasza w niedzielę, 26 września 2021 roku na spotKANIE inteGRAcyjne przy Spichlerzu Gropiusa. Cykl wydarzeń odbywać się będzie od godziny 15.00. Wstęp wolny.

W programie:
– kilka krótkich wystąpień o Spichlerzu, jego przeszłości i przyszłości
– atrakcje muzyczno-taneczne
– połowa kwartetu smyczkowego
– orkiestra happeningowa
– atrakcje partycypacyjne, w tym Sitodrukiem o Spichlerzu
– Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Grzybów: wystawa foto-graficzna + gry i zabawy
– Panoramiczny Happening KrajObrazowo-Grzybowy (wg trio: Schulz + Witkacy + Kantor)
– atrakcje kulinarne: przeróżne z grzybkami

* do Jankowa można dojechać pociągiem Przewozów Regionalnych relacji Szczecin - Szczecinek

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa

 

Spichlerz Jankowo

SPICHLERZ W JANKOWIE
Murowano-szachulcowy spichlerz zbożowy powstał w latach 1905-1906 według projektu Waltera Gropiusa - wybitnego architekta, jednego z twórców Bauhausu.

Majątek Janikow (obecnie Jankowo) należał do Ericha Gropiusa, brata ojca słynnego architekta, który często odwiedzał wuja. Walter Gropius przyjeżdżał tu jako student i to tu powstawały jego pierwsze projekty, wówczas w obowiązującym tzw. stylu ojczyźnianym – Heimatstil, charakteryzującym się wykorzystaniem lokalnych, pomorskich tradycji architektonicznych, czyli np. szachulec i spadziste dachy. Jednak już w pierwszych projektach wyraźnie widoczne były nowoczesne rozwiązania architektoniczno-funkcjonalne. Przykładem jest właśnie spichlerz w Jankowie, który pełnił funkcję magazynowe, ale jego wysoka wieża była jednocześnie wieżą ciśnień dla całego folwarku
i jednocześnie ochroną przeciw pożarową obiektu.

Spichlerz przetrwał wojnę i używany był do 1975 był przez miejscowe państwowe gospodarstwo rolne. Później popadł w ruinę.

 

group

FUNDACJA WARSAW BAUHAUS
Fundacja Warsaw Bauhaus to multidyscyplinarny, kolektywny organizm (wspólnotowy) związany z zagadnieniami architektury, sztuki, performansu, tańca i teatru. Grupa artystów, kuratorów i animatorów kultury, którzy tworzą projekty głęboko osadzone w kontekście społecznym i historycznym. Praktykują świadomą otwartość i transparentność swoich działań. Podążając za ideami Gropiusa, wierzą, że obszary architektury i sztuki humanizmu powinny być odwzorowaniem samego życia, co zakłada dogłębną znajomość zagadnień biologicznych, społecznych, technicznych i artystycznych.
www.warsawbauhaus.org
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

PLANY FUNDACJI WOBEC SPICHLERZA
Wzięliśmy udział w przetargu na Spichlerz Waltera Gropiusa z nadzieją na przywrócenie go zarówno społeczności lokalnej, jak i przyjezdnym, którym są bliskie idee twórcy Bauhausu. Od dawna interesuje nas partnerskie połączenie codzienności z możliwościami różnych dziedzin takich jak architektura, wzornictwo, sztuka, teatr, taniec, muzyka, rzemiosło, etnografia i muzealnictwo. Interesuje nas kontekst Bauhausu, Black Mountain College i podobnych awangardowych eksperymentów opartych na idei współtworzenia. Gdy dowiedzieliśmy, że Spichlerz zaprojektowany przez samego Waltera Gropiusa jest wystawiony do przetargu, zrozumieliśmy, że praca młodego architekta, który później stał się twórcą Bauhausu, jest najbardziej odpowiednim kontekstem do stworzenia właśnie Muzeum Architektury i Utopii.
Celem zakupu było uratowanie budynku: przede wszystkim będziemy próbować uratować obiekt ii odbudować go, spełniając wszelkie wymagania konserwatorskie. Następnie chcielibyśmy stworzyć miejsce, które jest bliskie idei współpracy i współtworzenia różnych dziedzin sztuki i nauki.
Bardzo ważna jest dla nas współpraca lokalną społeczności i pasjonatami historii – dlatego chcemy tworzyć program otwarty do współpracy z władzami samorządowymi i lokalną społecznością np. aktywistami i działaczami propagującymi wiedzę o Walterze Gropiusie w kontekście historii architektury i wzornictwa. Bardzo nam zależy na aktywnym uczestnictwie lokalnej społeczności oraz badaczy historii w kształtowaniu wizji i programu projektu poprzez serię wspólnych publicznych spotkań i konsultacji.

Obecnie pozyskaliśmy dotację z Narodowego Instytutu Dziedzictwa na prace porządkowe wokół zabytku oraz mini-program edukacyjno-artystyczny, na który już teraz zapraszamy 26 września. Osoby, które chciałyby się aktywnie zaangażować w te działania, prosimy o kontakt pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Joanna Klass i Wojciech Szaszor

PLANOWANY PROGRAM / OBSZARY:
A. PRZESTRZEŃ WYSTAWOWA
– wystawy stałe: Przed i Po Modernizmie, stała wystawa o Gropiusie: architekcie, pedagogu oraz myślicielu i społecznikum
– wystawy czasowe: prezentacje o różnorodnej tematyce (architektura, wzornictwo, sztuka, teatr,
taniec, muzyka, rzemiosło, ekologia, etnografia, nauka i muzealnictwo)
B. PRZESTRZEŃ TEATRALNA I MINI AUDYTORIUM – sala warsztatów teatralnych, muzycznych i tańca
C. PRZESTRZEŃ EDUKACYJNO-WARSZTATOWA – sala do zajęć multidyscyplinarnych
– sale rzemiosła (tkactwo, ceramika, grafika, stolarstwo)
– warsztat rowerowy
– warsztat recyclingu
D. PRZESTRZEŃ SOCJALNA DIALOGU I WSPÓŁPRACY: kafeteria, czytelnia – biblioteka, świetlica
E. PRZESTRZEŃ AIR – pokoje rezydencyjne dla artystów, badaczy i studentów (uzależnione od zgody konserwatora)

sos

Nasi partnerzy:

  sksil ForumKrakow Zachodniopomorskie logo mkidn 6490reklama kinads poziomaLR baner     DSI logo    logo m kult  erasmus ekdus DKplus