logo zok

plenfrdeites

Repertuar kina Mewa

  • Najdalej

 

kino szkola2

logo m kult

erasmus plus

UWAGA! Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce Czytaj więcej…

Zrozumiałem

ekdus

DK plus

wosp serce

piątek, 22 maja 2020 08:48

Sztuka Pozytywnie Zaraźliwa

To pożegnalny odcinek Sztuki Pozytywnie Zaraźliwej.
Przed nami sezon wakacyjny i urlopowy, dlatego chciałam zainspirować Was na pożegnanie pomysłem na kreatywny wypoczynek.
Land Art - sztuka ziemi, czy sztuka krajobrazu to fantastyczny sposób na wyrażanie swoich emocji i twórczych pomysłów w przestrzeni. Krajobraz w sztuce land artu nie jest tłem, to on stanowi materiał rzeźbiarski. Bez negatywnej ingerencji w środowisko, przy wykorzystaniu elementów które w danym otoczeniu występują, można tworzyć formy przestrzenne, pięknie wpisane w krajobraz.
Ten sposób spędzania wolnego czasu na plażach, w lasach, czy nad strumieniami jest formą relaksacji, ma też znamiona medytacji, bowiem wymaga skupienia i ciszy. Materiałem mogą być dowolne elementy, jak piasek, kamienie, szyszki, patyki czy śnieg.
Land art zapoczątkowano w latach 60-tych w Stanach Zjednoczonych, nie jest więc nowym nurtem w sztuce, wciąż jednak posiada swoich zwolenników, od artystów, którzy dosłownie przenoszą góry, zasłaniają wybrzeża, malują na wodzie, po tych, którzy przez wiele godzin budują mosty z kamieni bez żadnego spoiwa, czy łamiąc źdźbła traw rysują kręgi zbożowe. Praca artystów landartowych przypomina nieco zabawy dziecka w piaskownicy, tylko skala bywa większa.
Ta forma wyrazu artystycznego ma dla mnie ogromny urok, bo pozwala zarówno na bezpośrednie obcowanie z naturą, jak i na kreatywność, która może wnieść nieco niezwykłości w znany krajobraz.
W galerii zdjęć przedstawiam Wam kamienne mandale Jona Foremana, walijskiego artysty, uczestnika wielu festiwali Land Artu na świecie, Boba Verschuerena z Belgii, tworzącego drewniane instalacje, Jarosława Koziary, lubelskiego artysty tworzącego niezwykle roślinne rysunki oraz fantastyczne rzeźby Bronwyn Berman. To tylko przykład tego, czym może być sztuka krajobrazu. Podpatrujcie, wykorzystujcie w swoich ogrodach i najbliższym otoczeniu.
Dziękuję wszystkim, którzy spotykali się ze mną w Sztuce Pozytywnie Zaraźliwej. Bądźcie kreatywni!
Pozdrawiam
Anita Balińska

zik zok logo

Kalendarz wydarzeń

swieto drawy na www

tworcy galeria wystawy

muzyczny piatek b1

zloc kolo filmowe

Nasi partnerzy:

dom kultury plus  sksil  galeria piwnica  ForumKrakow Zachodniopomorskie  logo mkidn 6490reklama kinads pozioma     DSI logo  infoludek magazyny  logo vector software