logo zok

UWAGA! Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce Czytaj więcej…

Zrozumiałem
środa, 18 stycznia 2017 15:36

Spotkanie partnerów projektu EKDUS 2017

W siedzibie Złocienieckiego Ośrodka Kultury spotkali się w styczniu przedstawiciele organizacji partnerskich, przygotowujących się do kolejnego, drugiego już roku realizacji programu.
Oprócz dyrektorów i prezesów organizacji i instytucji takich jak Tomasz Chmielewski, Magdalena Cichocka, Anna Dzida, Aleksandra Holz, Dorota Izdebska, Eryk Krasucki, Małgorzata Kurpiewska, Magdalena Mejger-Krasucka, Aleksandra Łuczyńska, Lucyna Michalak, Dariusz Mikuła, Aneta Olszacka na spotkanie przybyli również dr Maciej Kowalewski, prowadzący w ramach EKDUSa badania diagnostyczne dotyczące edukacji kulturowej w województwie zachodniopomorskim oraz Marek Sztark, reprezentujący Zachodniopomorskie Forum Kultury. Honory gospodarzy pełnili: Krzysztof Zacharzewski - burmistrz Złocieńca, Jolanta Smulska - dyrektor ZOKu oraz Monika Kuczyńska i Józef Szkandera.
W roku 2017 istotnie zwiększa się liczba partnerów tworzących zespół sterujący projektem. Do tej pory byli to:
Złocieniecki Ośrodek Kultury,
Goleniowski Dom Kultury,
Stowarzyszenie Edukacyjno-Społeczno-Kulturalne Teatr Brama w Goleniowie,
Darłowski Ośrodek Kultury im. Leopolda Tyrmanda,
Miejsko¬-Gminny Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim,
Kamieński Dom Kultury w Kamieniu Pomorskim,
Ośrodek Teatralny „Kana” w Szczecinie,
Stowarzyszenie „Biały Zdrój”,
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Pełczycach,
Sławieński Dom Kultury,
Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w Wierzchowie.
W ostatnim czasie do tego grona dołączyli:
Stowarzyszenie Przyjaciół Drawska „Meander”,
Świdwiński Ośrodek Kultury,
Czaplinecki Ośrodek Kultury,
Centrum Kultury w Połczynie Zdroju,
Fundacja „Akademia Edukacyjna”,
Zespół Szkół Prywatnych „Słoneczne” ze Szczecina,
Ośrodek Kultury w Mirosławcu
i Ośrodek Kultury w Ińsku.
Liczymy na to, że współpraca w tak powiększonym gronie przyniesie nie tylko wzrost pomysłów i kompetencji, ale też podniesie skuteczność wzajemnej komunikacji.
Na spotkaniu omawialiśmy założenia i cele programu, sposoby i metody ich realizacji, zasady współpracy i zadania partnerów, m.in. ich wkłady finansowe oraz harmonogram działań na bieżący rok (do zobaczenia na www.ekdus.pl).
Ustalono, że każdy z partnerów włączy się do działań informacyjnych, przeprowadzając na swoim terenie działania zachęcające ludzi związanych z sektorami oświaty i kultury do udziału w programie oraz promując rezultaty EKDUSa, wniosą też, każdy na miarę swoich możliwości, wkład finansowy w realizację projektu. Zadaniem partnerów będzie również pomoc w przeprowadzeniu badań diagnostycznych, których celem jest odpowiedź na pytanie: kto zajmuje się edukacją kulturową w naszym regionie i jak to robi.
Marek Sztark, reprezentujący Zachodniopomorskie Forum Kultury, przekonywał zebranych o unikalnej wartości realizowanego programu. Namawiał do próby opisu sposobu pracy w EKDUSie, nazwania tego co wyróżnia ten program od innych własnym metajęzykiem.
Dr Maciej Kowalewski postulował organizację następnego regionalnego kongresu kultury, który byłby spotkaniem tych, którzy mają wspólne cele (często także wspólne grupy odbiorców i narzędzia pracy): animatorów, sektora oświaty i sektora pomocy społecznej. Proponował, aby kongres był nie tyle zorientowany na prezentację obrazu zachodniopomorskiej kultury, co raczej nastawiony na poszukiwanie form ściślejszej współpracy, tworzenie zinstytucjonalizowanego obiegu wiedzy i praktyk m.in. z obszaru edukacji kulturowej. Ważnym zagadnieniem omawianym na kongresie mogłaby być także kwestia świetlic wiejskich. Kongres mógłby być zrealizowany z badaczami z kierunku Animacja Kulturowa na US.
Podsumowując warto podkreślić, iż spotkanie w Złocienieckim Ośrodku Kultury przyniosło nowa energię, z jaką wchodzimy w drugi rok realizacji programu EKDUS. Informacje o jego imponujących efektach w pierwszym roku realizacji można znaleźć na stronie www.ekdus.pl

Józef Szkandera

Fotografie Monika Kuczyńska

Nasi partnerzy:

  sksil ForumKrakow Zachodniopomorskie logo mkidn 6490reklama kinads poziomaLR baner     DSI logo    logo m kult  erasmus ekdus DKplus