logo zok

UWAGA! Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce Czytaj więcej…

Zrozumiałem
piątek, 16 września 2016 10:26

Powiatowe Święto Plonów w Darskowie

Dzień 10 września 2016r. przywitał wszystkich piękną, słoneczną pogodą.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 13.00 dziękczynną Mszą Świętą w kościele p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Darskowie. Zgodnie z polską tradycją kapłan poświęcił wieńce oraz chleb dożynkowy. Starostowie Dożynek Danuta Grzelak i Stanisław Baliński przekazali chleb na ręce gospodarzy: Stanisława Kuczyńskiego – Starosty Powiatowego oraz Krzysztofa Zacharzewskiego – Burmistrza Złocieńca. Ważnym elementem ceremonii było dzielenie się chlebem z mieszkańcami powiatu drawskiego. Nie zabrakło podziękowań dla rolników za ciężką pracę i zebrane plony.

Ozdobą święta plonów były przepiękne wieńce i stoiska oceniane przez jury.

W konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy I miejsce zajęła Gmina Czaplinek (sołectwo Siemczyno). Natomiast w konkursie na najładniejsze stoisko dożynkowe I miejsce zajęła Gmina Złocieniec. Pozostali uczestnicy konkursów otrzymali wyróżnienia. Wieńce i ekspozycje dożynkowe zostały docenione również przez Zachodniopomorską Izbę Rolniczą. Nagrody dla poszczególnych gmin wręczył Przewodniczący Izby – Stanisław Baliński.

Tegoroczne święto obfitowało w wiele atrakcji. Nieodzownym elementem były prezentacje twórczości artystycznej zespołów ludowych. Na scenie zaprezentowali się: Zespół „My emeryci” z Czaplinka, Zespół „Klif” z Czaplinka, „Małolaty” z Wierzchowa, „Diabaz”
z Drawska Pomorskiego, zespół „Effect” z DPS Darskowo, zespół śpiewaczy z Mielenka Drawskiego oraz zespół śpiewaczy „Darskowiacy”.

Przygotowane przez sołectwa stoiska kusiły tradycyjnymi potrawami i nalewkami. Mocnym akcentem programu był pokaz gaszenia płonącego samochodu przygotowany przez Ochotniczą Straż Pożarną. Dzieciom czas umilały zamki dmuchane, bańki mydlane i malowanie buziek. Uczestników dożynek porwał do tańca folk-rockowy zespół „Rzepczyno”, gwiazdą wieczoru był zespół „Milano”, a zabawę taneczną zakończył DJ Romero

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom i podmiotom zaangażowanym w przygotowanie Święta Plonów, a szczególnie Pani Zofii Gardzińskiej, Prezesowi Banku Spółdzielczego w Kaliszu Pomorskim za wsparcie finansowe dożynek powiatowych, Panu Zygmuntowi Kiełbasie za przepięknie wykonany dożynkowy chleb oraz Panu Stanisławowi Balińskiemu za nieocenioną pomoc w organizacji dożynek.

Nasi partnerzy:

  sksil ForumKrakow Zachodniopomorskie logo mkidn 6490reklama kinads poziomaLR baner     DSI logo    logo m kult  erasmus ekdus DKplus