logo zok

UWAGA! Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce Czytaj więcej…

Zrozumiałem
środa, 03 sierpnia 2016 15:30

Teatr cieni - warsztaty z Dagmarą Żabską

Dwanaście osób spotkało się 25, 26 i 27 lipca br. na warsztatach w Białym Zdroju. Tym razem przez trzy dni tworzyliśmy etiudy w technice teatru cieni.
Teatr cieni znany jest od XI w. Niezwykle popularny w krajach azjatyckich, a zwłaszcza w Chinach. W Polsce cenioną jego popularyzatorką jest Dagmara Żabska, którą mieliśmy przyjemność poznać i pod jej okiem tworzyć.

Dagmara Żabska

Aktorka i szefowa artystyczna Teatru Figur Kraków, pedagożka teatru, teatrolożka, wykładowca akademicki na U J, wieloletnia koordynatorka programu „Dilettante – teatr w ruchu”, absolwentka Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice, uczestniczka kursów w Figurentheater-Kolleg. . Laureatka wielu nagród wśród nich „Gloria Artis”. W 2016 została stypendystką Ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
Trzydniowe warsztaty przebiegały twórczo, a to za sprawą nie tylko Dagmary, ale również dwójki dzieci, które wzięły w nich aktywny udział. Czwartoklasista Bartek i pierwszoklasistka Weronika opowiedzieli swoje historie, które dwie grupy przedstawiły trzeciego dnia na pokazie etiud. Inspiracją trzeciej grupy stała się muzyka. Dzieciaki zachwycone nową dla nich techniką wspólnie z dorosłymi animowały postacie, które wcześniej wykonały i same grały jako żywe lalki. To kreatywna zabawa, przy której papier lampka i nożyczki pozwalają wydobyć historię drzemiącą gdzieś w środku każdego dziecka. Mała latarka w ich oczach okazała się cudem techniki. Spektakularne wrażenie, jakie zrobiła na dziecku zapadło głęboko w pamięci. Dorośli wspierali działania dzieci, współtworzyli sceny. Dziecko stało się podmiotem, reżyserem sztuki. Weronika i Bartek czuli się odpowiedzialni za całość, choć to była dla nich zabawa i niesamowita frajda.
Spotkanie z Dagmarą umożliwiło rozeznanie w możliwościach technik cieniowych, animacji światłem i lalkami, montażu scen. Ponadto dopełnieniem całości była muzyka, która stała się nośnikiem pozytywnych odczuć i uatrakcyjniła obraz. Zaskakujące jest również i to, że za pomocą symboliki postaci udało się również wydobyć zaplanowane emocje.
Trzy etiudy powstające w czteroosobowym składzie uwieńczono gromkimi brawami.

Joanna Turczyn

Warsztaty dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2016 – 2018.

Nasi partnerzy:

  sksil ForumKrakow Zachodniopomorskie logo mkidn 6490reklama kinads poziomaLR baner     DSI logo    logo m kult  erasmus ekdus DKplus