prowadzący: Norbert Budzyński
tel. 691 989 326
Norbert Budzyński – rocznik 75; pisarz, lektor, animator.
Absolwent Technikum Geodezyjno-Drogowego w Poznaniu. W latach 2018-19 prowadził dla Telewizji Kablowej Zbąszyń cykl reportaży o tematyce społecznej, pt. „Aktywni ludzie”.
Autor powieści osadzony w nurcie fantastyki społecznej, pt. Ja, niewolnik (2020). Przeciążenia (2023) to jego pierwszy zbiór opowiadań. To oniryczny koktajl obsesji, szaleństwa i normalności. W roku 2023 zaangażowany w spotkania fikcji z rzeczywistością, czyli uczestnik i bohater rozmaitych targów, wieczorów prozatorskich i poetyckich oraz dyskusji literackich, między innymi podczas festiwalu wydawców niezależnych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rudzie Śląskiej Chebziu, czy też w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adama Mickiewicza w Lubartowie.
Nie rozumie fascynacji silnikami spalinowymi, piłką nożną ani bilardem. W wolnych chwilach oddaje się grze w szachy i marzy o tym, by zamieszkać w domu w stylu japońskim.
Celem warsztatów literackich jest:
- stworzenie i wydanie antologii opowiadań traktujących o: dziedzictwie kulturowym woj. zachodniopomorskiego (ze szczególnym uwzgl. gm. Złocieniec), bibliotekarstwie, bibliofilstwie, lub człowieku jako takim, wyrosłym/związanym ze Złocieńcem,
- promocja miasta poprzez promocję czytelnictwa,
- promocja pisarzy i ludzi zw. z branżą wydawniczą (redaktorzy, korektorzy, graficy, regionalni wydawcy),
- uwrażliwienie na piękno języka mówionego i pisanego,
- integracja środowisk twórczych/literackich
- zapraszanie gości (pisarzy, redaktorów, korektorów, grafików, wydawców), celem przybliżenia procesu powstawania, promocji i dystrybucji książek - panele dyskusyjne,
Tematami zajęć warsztatowych są
- proza a poezja: różnice, podobieństwa, cechy charakterystyczne,
- rodzaje prozy,
- budowanie nastroju,
- zdania i rytm wypowiedzi,
- opis i dialog: zasady tworzenia, siła, zagrożenia,
- onomatopeje, przekleństwa, czyli dynamizatory wypowiedzi literackich,
- konstruowanie historii - wybór: konwencji, czasu i miejsca akcji, postacie literackie, cechy charakterystyczne, imiona, nazwy własne, itp.
- techniki i warsztat pisarski,
- pauzy, blokady i sposoby na przełamanie niemocy twórczej.